Лунна дървесина
Как дървото се превръща в материал, който може да издържи на атмосферни влияния хиляди години без повреди? Три неща са отговорни за дълготрайното качество на дървесината. Това са на първо място подборът на правилно отгледани дървета, на второ място събирането на дървесината в точното време и на трето място правилното съхранение, сушене и обработка на дървесината.
Времето, когато сокът е в латентно състояние, и сеченето, когато луната намалява, формират нишка през историята на връзката между хората и дърветата. От времето на Юлий Цезар, през Средновековието и Ренесанса има доказателства, че хората са познавали подходящите времена за сеч.
Лунната дървесина, сечена, когато луната намалява, има повече свързана вода в себе си. Това означава, че когато изсъхне, се свива повече. Това прави дървото по-плътно, по-устойчиво на натиск и също така по-устойчиво на гъбички, насекоми или огън.
Лунната дървесина почти не предлага храна за вредители, по-плътна е и следователно естествено по-издръжлива от конвенционално добитата дървесина. Това означава, че можете безопасно да избегнете използването на токсични импрегнанти за дърво.
През 2003 г. в един от най-известните технически университети в Европа, ETH Zurich, проф. Ернст Цюрхер започва изследователски проект с първоначален фокус върху изследване на връзките между времевите ритми и растенията като цяло. Изследвано е покълването на семена от различни дървета и растения в зависимост от ритъма на лунните фази. Доказано е, че скоростта на поникване, степента на покълване, средната височина и височината на растенията след четири месеца са свързани с фазата на луната. Допълнителни изследвания разкриват, че дърветата пулсират точно с контролираните от Луната приливи и отливи на океана. С нарастването на луната стволовете също стават по-дебели. Когато луната отново намалява, те отново изтъняват. Диаметърът на дърветата става все по-дебел и по-тънък в ритъма на приливи и отливи – макар и само с няколко стотни от милиметъра, но все пак измерим.
В реалния тест за изветряне, при който голям брой гъбични спори работят заедно върху дървото, проф. Цюрхер изследва валидността на старите правила за изсичане на дървета и успява да покаже за първи път, че лунното дърво е по-издръжливо и устойчиво на атмосферни влияния отколкото конвенционално отсечено дърво.
Той открива, че водата в дървото е нещо съвсем различно от водата в стъклото. Връзката между водата и дървесните клетки, движението на течността в пчелните пити, каскадите и най-фините капилярни тръби са обект на различни физически въздействия. Например, водата в най-фините капилярни тръби може да приеме желатиново състояние и да остане течна до -15ºC.
Зрелите трупи от нашите планински гори, както и правилното съхранение и бавното сушене, което е по-добре описано като зреене, запазват здравите клетъчни структури и възможно най-добрите дървесни свойства във вашата дървесина.